Apis/Bee

Apis/Bee یک گلایدر تکنفره بال وسط خود پرتاب است. این هواپیمای فوق سبک دارای یک دم T شکل می باشد. این هواپیما از نظر ایرودینامیک مربوط به بال و دم خصوصیات Sinus  و Taurus را به اشتراک می گذارد و جای هیچ شکی در مرود گلاید خارق العاده خود باقی نمی گذارد. شایان ذکر است که Apis/Bee دارای چند رکورد جهانی است.

ساخت

همه قسمت های پلاستیکی با فن آوری AFK، GFK، و CFK ساخته شده و کلیه اجزا دارای مجوز LN  می باشند. خود هواپیما از پلاستیک مسلح و ترکیبی از رزین اپوکسی که با ساختار لانه زنبوری، شیشه، کربن و فیبر kelvar  تقویت شده ساخته شده است.

بال ها از سختی ساندویچ شکل دارند. سطوح بالا و پایین ابتدا ساخته شده و سپس کلیه اجزا دیگر (main spare, basic ribs, airbrake enclosure, …) به نیمه بالایی چسبانده می شوند. ترمز های هوایی فقط از نیمه بالایی بال گسترده می شوند. سکان هواپیما از دو نیمه تشکیل شده و اتصالات و محور های کنترلی در درون هر یک تعبیه شده است.

بدنه این گلایدر با روش تلفیق AFK و CFK و با تلفیق ساخت پوسته و ساندویچ ساخته شده است. دو نیمه این گلایدر به نحوی ساخته شده اند که اکثر قسمت ها به یکی از آنها چسبانده شده و سپس دو نیمه به هم وصل می شوند. برای قسمت دماغه تا بال ار کربن و kelvar  استفاده شده، در صورتی که بقیه قسمت ها از ساخت ساندویچی بهره می برند. شیشه کابین خلبان از پلکسی گلاس یک تکه ساخته شده که به سمت جلو باز می شود. لوله پیتو و جریان هوا (برای تهویه کابین) درون دماغه ساخته شده است. فشار ثابت در بغل بدنه گلایدر اندازه گیری می شود. آنتن رادیویی در نوسانگیر عقب هواپیما قرار گرفته است. Tow tie در پایین قسمت جلویی بدنه قرار گرفته است. سکان هواپیما قابل تنظیم است.

قسمت دم: نوسانگیر افقی و سکان مثل بال ها با ساخت ساندویچی ساخته شده اند.

ابزار های کنترل

گلایدر Apis/Bee مثل دیگر محصولات Pipistrel به راحتی و ظرافت خاصی کنترل می شود. در فرمان عمودی، ترمز های هوایی و قسمت های متحرک بال از اتصالات محکم (tubes and bearings) استفاده شده است و فرمان عمودی با کابل فولادی متصل شده است. به دلیل اینکه کلیه ابزار های کنترل به طور اتوماتیک سرهم می شوند، شما هیچ مشکلی برای باز و بسته کردن قطعات برای  نگهداری در کامیونت ندارید.

چرخ این گلایدر جمع شونده است و یک ترمز دیسکی آن زیر کابین خلبان و نرمز کوچک دیگری بر روی دم قرار گرفته است.  ترمز چرخ با دستگیره ترمز هوایی قابل استفاده است.

رکورد های جهانی

گلایدر Apis/Bee عملکرد فوق العاده ای دارد و دارای چندین رکورد جهانی در کلاس خود است. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.